Hayvanlar konuşamıyorlar ancak...

Süt hayvancılığı ile uğraşanlar iyi bilirler büyükbaş hayvan davranışları ile insan davranışları birbirine çok benzer. Büyükbaş hayvanlarınız konuşamazlar ancak problemlerini davranışlarına yansıtırlar. Hasta olacak bir hayvanın ilk olarak iştahı kesilir, daha fazla yatmaya başlar, daha az hareket eder. Kızgınlık döneminde olan bir hayvan agresiftir, atarlıdır :) sürüdeki diğer hayvanların peşinden koşup onları boynuzlar, üzerine atlama isteği duyar, bu dönemde hayvanlar daha az yemek yeme isteği duyarlar. 277 gün ortalama gebelik süreleri insan ile büyük benzerlik gösterir. Şiddetli sancılar ile başlayan doğum süreci buzağı dünyaya geldiğinde anne ile yavru arasındaki ilk görsel temasın duygusallığı ile unutulur gider. Yavrular hastalıklara çok açık durumda dünyaya gelir ve her geçen gün güçlenmeye devam ederler. Buraya kadar her şey aynı bizlerdeki gibi.

Gündelik rutinlerine bu kadar sağdık, sürekli aynı davranışlar sergileme eğiliminde olan bu hayvanların davranışlarını 7/24 sürekli olarak izlediğinizi ve kayıt altına aldığınızı düşünsenize. Sanki her hayvana birer kamera takılmış ve o kamera görüntülerini izlemesi için her kameranın başına bir görevli konmuş gibi. LRP pedometreler tam olarak anlattığım gibi işletme içindeki tüm hayvanlarınızın davranışlarını sürekli izler, kayıt altına alır ve olağan dışılıklarda sizleri otomatik mailler veya pop-up mesajlar ile uyarır.

Hayvan davranışlarını doğru takip etmenin en etkili yöntemi ayak pedometreleridir. Çünkü hayvanlarınız adım atıyorlar iken hareketli, yatıyor veya ayakta duruyorken hareketi mümkün olmayan yegane uzuvları ön ayaklarıdır. Birde LRP pedometreler de olduğu gibi günlük yatma süresi, ayakta kalma süresini ölçebilen pozisyon algılayıcı özelliği varsa düşünün lütfen.

Bunların dışında aynı ayak pedometresi ile hayvanın yemde olduğunu anlayabildiğimizi söylesem. Hayvanların işletme içersinde yem yedikleri tek bir koridor var yani belli bir yer. Bu koridorun tamamında bir tanımlayıcı bölge oluşturuyoruz ve herbir hayvanınızın günde yemlik koridorunu kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar süreyle bu alanda kaldığı bilgisinide düzenli kaydediyoruz. Bu sayede sizlere hayvanlarınızın bireysel olarak ve grup yem tüketim davranışları hakkında bilgiler veriyoruz. Hayvancılığı elinizde bu kadar veri ile yaptığınızı tekrar bir düşünün. Çok keyifli...


Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square