LRP Pedometreler ile

Günümüz Türkiye'sinde hayvancılıktaki yüksek girdi maliyetleri artık sütü daha pahalıya üretmemize sebep oldu. Bu durumda bizlere düşen tek çıkış yolu artık hayvancılığı yüksek verimlilikte tutmak. Beslediğimiz hayvanlar daha fazla süt vermeye karakteristik özellikleri müsade etmeyebilir veya hayvanlardan daha fazla süt üretmek istemiyor olabiliriz. Ancak her durumda ideal buzağılama aralıklarında kalmak ve gebe hayvan sayımızı en yüksekte tutmak her durumda vazgeçilmezimiz. Bunu da ancak hayvanlarımızın gerçek kızgınlık dönemlerini bilerek ve kızgınlığın pik yaptığı süreden sonra 8 ila 14 saat aralığında hayvanlarımızı tohumlayarak gebelik oranlarımızı arttırabiliriz.

ENGS Track A Cow Kızgınlık Takip Sistemi Şöyle Çalışır,

- Öncelikle ahır içersinden sürekli veri alabilen geniş alan tanımlama antenleri kurulur.

- Bu antenler bir data iletişim hattı ile bilgisayarınıza bağlanır.

- Bilgisayarınıza ECOHERD Sürü Yönetim Programı Yüklenir

- Hayvanlarınızın ön ayaklarına takılan LRP ( Long Range Pedometer) Pedometreler ile 7/24 davranışları %100 doğru olarak kayıt altına alınır.

Hayvanlarınız yaşadıkları olumsuzlukları sizlere konuşarak anlatamazlar ancak herbirinin davranışlarına bu olumsuzluklar yansır. Bir düşünsenize, her hayvanınızın günlük ne kadar adım atmış, ne kadar vaktini yatarak ne kadar vaktini ayakta durarak harcamış, gün içersinde kaç kez yatıp kalkmış ve gün içersinde kaç kez yem yemeğe gitmiş ne kadar süre yemde kalmış  bunların hepsini sizin yerinize takip eden ve size olumsuzlukları anlık pop-up mesaj veya otomatik e-postalar ile bildiren bir sisteminiz var. Gerçekten keyifli...

Bu konuda çok iddialıyız çünkü

Kızgınlık, Hayvan Sağlık ve Yemleme Takip Sİstemi

Her hayvanın günlük,

- Adım sayısı

- Yatma Süresi

- Ayakta Durma Süresi

- Yatma/Kalkma Sayısı

her 6 dk'da bir düzenli olarak sürü yönetim programına gelir.

Hayvanlarınızın yem yediği koridora ahırın boylu boyunca tanımla anteni kuruyoruz. Bu sayede hayvanlarınızın ön ayaklarındaki pedometrelerden sistem hayvanınızın yeme geldiğini anlayabiliyor. Kaç kez geldiğini ve ne kadar kaldığını size söylüyor. Düşünsenize 300 hayvanınız var ve sadece 1 tanesi o gün yeme gitmedi...

Yemleme Takibi

Doğru zamanda tohumlama yapabilmek hayvanlarınızın kızgınlıklarını artık kaçırmamak mümkün. Öncelikle ayak pedometreleri diğer davranış takip cihazlarına göre herzaman bir adım öndedir. Çünkü hayvanların sadece hareket ediyorken hareket ettirdikleri onun dışında hareket ettiremedikleri tek uzuvları ayaklarıdır. Yatan bir hayvan ayağını hareket ettiremez veya ayakta duran bir hayvan ayağını sallamaz. Bu yüzden harekete bağlı hayvan davranışları %100 doğrulukta alınır.

Tam Zamanında Tohumlama İçin 
LRP Pedometreler ile
Sağlık Takibi Artık Çok Kolay

Her hayvanın günlük,

- Adım sayısı

- Yatma Süresi

- Ayakta Durma Süresi

- Yatma/Kalkma Sayısı

her 6 dk'da bir düzenli olarak sürü yönetim programına gelir.

Eğer bir hayvanınız normal rutinine göre;

- Daha az adım atıyor,

- Daha fazla yatıyor,

- Daha az yemde kalıyor,

- Ve daha az sayıda yemliği ziyaret ediyor ise sisteminiz o hayvanın sağlığından şüphe eder ve sizi bu durumdan haberdar eder.

Doğum Başlıyor Alarmına ne dersiniz?

Eğer bir hayvanınız normal rutinine göre;

- Daha az adım atıyor,

- Daha fazla yatıyor,

- Daha az yemde kalıyor,

- Ve daha az sayıda yemliği ziyaret ediyor ise sisteminiz o hayvanın sağlığından şüphe eder ve sizi bu durumdan haberdar eder.

Büyükbaş hayvanlarda gebelik süresi yaklaşık 277 gündür. Ancak insanlarda da olduğu gibi hayvanlarda da bu süre hep tam zamanında olmayabilir.

Sisteminiz hayvanlarınızın doğum sancılarını anlayıp sizi bu durumdan haberdar eder. Nasıl mı?

Hayvanlarınız da doğum sancıları başlayınca hayvanlar paniğe kapılır ve bu panik etkisi ile aktiviteleri (Adım sayısı) birden artar. 

Hayvanlarınızın doğum sancıları başladığın da yem yemek akıllarına gelmez. Yemleme süresi ani olarak düşer.

Hayvanlar genellikle yatarak doğum yaparlar ancak doğum pozisyonu almaya çalışıp yattıklarında sancı onları çok fazla rahatsız eder ve ayağa kalkarlar tekrar yatarlar tekrar kalkarlar. Doğumdan birkaç saat önce yatıp/kalkma sayısı ciddi biçimde artar.

Sisteminiz 250 günü doldurmuş gebe hayvanlarınız da bu belirtileri gördüğünde hayvanınızın doğumu başlıyor diye sizi bilgilendirir.